Istovremeno konzumiranje lekova i alkohola nije preporučljivo jer alkohol može da promeni dejstvo kako lekova tako i biljnih preparata što znači da može da dođe do raznih neželjenih dejstava.
Najčešći lekovi koji se piju kod nas su:
1. Lekovi za srce i pritisak, ali u kombinaciji sa alkoholom njihovo dejstvo se menja i može doći do ubrzanja rada srca, aritmija, naglih promena pritiska, pogoršanja i pojačanja bolova u grudima te povećanja rizika od mogućnosti razvoja infarkta ili šloga.
2. Lekovi za obaranje temperature i za bolove (acetil-salicilna kiselina, paracetamol, ibuprofen, diklofenak…) u kombinaciji sa alkoholom povećavaju verovatnoću za razvoj krvarenja u želucu, povećanog rizika za infarkt i šlog.
3. Ne smemo zaboraviti ni kombinaciju alkohola sa lekovima za razređivanje krvi.
Tada dolazi do pojačanja njihovog dejstva a samim tim i verovatnoće razvoja unutrašnjeg krvarenja.
4. Alkohol remeti dejstvo lekova za šećer, te tu kombinaciju definitivno treba izbegavati.
5. Kruna svega predstavljaju psihijatrijski lekovi iz roda benzodiazepina ali i svi ostali lekovi.
Te kombinacije ne dovode samo do opijenosti i pospanosti već i do sumanutog (psihotičnog) ponašanja, prestanka disanja, kome i smrti.
6. Kombinacija alkohola i antiepileptika je posebno opasna jer se smanjuje dejstvo lekova za epilepsiju i povećava učestalost epi napada.
7. Takođe je opasna kombinacija lekova za alergije i alkohola zbog uticaja na naš nervni sistem u vidu pospanosti, vrtoglavice, konfuzije i gubitka koordinacije.
Zaključak bi bio da ne postoji lek za koji može da se kaže da ide sa alkoholom.
Svoje zdravstveno stanje treba shvatiti ozbiljno i ne treba rizikovati pogoršanje.