Kafa je postala sastavni deo našeg života, pa bila to prva jutarnja, kasna popodnevna ili ogromna na poslu.
Kafa je postala neka vrsta društvenog rituala, poziva za druženje, ali i navika koje se teško odreći. Ali kako ona utiče na naše zdravlje, zašto je nju teško ostaviti?
Kafa u sebi sadrži kofein koji može imati stimulativan efekat na ljude. Razlaže se u jetri te je njeno dobro funkcionisanje jako bitno kod ljudi koji je konzumiraju.
Da li je ona sama po sebi zdrava ili ne i dalje predstavlja predmet istraživanja. Naučnici smatraju da umereno konzumiranje kafe kod zdravih osoba ima neutralan ili blago stimulativan efekat.
Istraživanja iz 2012 i 2014 su pokazala da umereno konzumiranje kafe dovodi do smanjenja smrtnosti, kardiovaskularnih bolesti, kao i smanjenje verovatnoće za razvoj diabetesa. Kofein deluje stimulišuće na metabolizam. Ubrzava razgradnju masti i povećava potrošnju energije. Kafa je takođe blagi diuretik čime dovodi i do blagog obaranja pritiska.
Sa druge strane konzumiranje veće količine kafe može da dovede do poremećaja spavanja, skoka pritiska, aritmija i migrene. Takođe osobe koje odluče da naglo prekinu konzumiranje kafe mogu da osete tegobe u vidu glavobolje, poremećaja koncentracije i raspoloženja. Zdrava jetra je takođe bitna, jer kako smo ranije naveli kafa se metaboliše preko jetre.
Meni lično ona prija, ta prva jutarnja i druga posle ručka su mi nekako baš kako treba. A što se Vas tiče, ako ste zdravi i imate normalnu funkciju jetre, kafa u umerenim količinama Vam neće smetati već naprotiv blago koristiti.
Dve šoljice kafe dnevno su sasvim dovoljne da ostvare pozitivan efekat i da uživate u njima.