Drage kolege tate, nemojte da dozvolite da jedna tako lepa stvar kao što je uspavljivanje dece ostane samo u rukama mama.
Borite se za svoje pravo da te male anđelčiće uspavate i spustite ih u krevet.
U ovom tekstu ću probati iz iskustva da vam dam par saveta za uspavljivanje beba, ali i da vam objasnim zašto je jako bitno da i vi to radite.
Da li je teško uspavati bebu?
Da jeste, tu nema govora.
Ti naši mali anđelčići, ma koliko mali bili imaju svoju volju i svojim malim lepim prstićima i u mrklom mraku mogu da pokažu prema nekoj igrački.
Mora da bebe imaju noćni vid, jer kako bi drugačije videle lutkicu u mrklom mraku.
Šta je neophodno za uspavljivanje beba ako ste tata i naravno ne dojite?
Mame su ovde u prednosti u odnosu na nas, prosta činjenica da se beba uspava na dojci im daje prednost veličine Mont Everesta, ali imamo i mi tate svoje prednosti.
Dakle, imajte na umu da vam je potrebno sledeće:
1. Atmosfera
2. Prostorno i vremensko planiranje
3. Organizovanje spavanja
4. Muzika, vodopad, kiša, beli šum…
5. Volja, strpljenje i moć da zanemarite plač
6. Fizička kondicija, igranje (ples), pevanje
7. Moć da prepoznate tok misli vašeg deteta (telepatija)
8. Gandalf na spid dajlu.
Šta je to atmosfera u procesu uspavljivanja beba i dece?
Ne možete da očekujete da će vaše dete da zaspi ako je oko Vas sve upaljeno, radi televizor, zvoni telefon, igraju se kućni ljubimci ili ljudi pričaju.
Deca su jako radoznala i najmanji zvuk će njihove polupospane okice da otvori do širine punog meseca i onda hajde i ovo nanovo.
Ugasite svetla u stanu, telefon, televizor i sve ostalo, skinite sve što može da privuče pažnju detetu.
Prostorno – vremensko planiranje i uspavljivanje
Obratite pažnju na šuškave igračke na koje možete da stanete kada bebu nosakate, kao i oštre predmete na koje možete da nagazite.
Najbolje je već sat vremena pre spavanja početi sa postepenim gašenjem svetla, televizora i kompjutera tj. smanjivanja nadražaja.
Detetu će možda biti dosadno, ali će uspavljivanje biti lakše bez nadražaja.
Kupanje ponekad pomaže, mada opet s druge strane mogu i da se razigraju…
Organizovanje dnevnog spavanja
Svako dete je drugačije, ali ne možete očekivati da će leći da spava na vreme ako je odspavalo od 19 h do 20 i 30 h, probajte nekako da mu ne date da spava posle 18 h, tj da mu popodnevno spavanje nekako pomerite oko 15 h.
Muzika, vodopad, fen, beli šum
U teoriji, dete u majčinoj utrobi čuje majčinu cirkulaciju, što bi trebalo da podseća na zvuk fena, usisivača, vodopada itd. Na konto toga je nastao čitav niz klipova za uspavljivanje dece.
Nekom to pomaže, nama jeste u početku ali sada više ne, mada i dalje kada je uspavamo držimo upaljen zvuk vodopada.
Bebe imaju smisao za muziku, one znaju šta vole. Naša starija ćerka se recimo uspešno uspavljivala uz irsku muziku, Lanu del Rej, Karo Emerald, dok ova druga se uspavljivala uz Zdravka Čolića, a sad uz kanadski kantri, tribal i sve ostalo uz šta može da se igra.
Ona tačno zna uz šta se uspava, a uz šta razigra. Probajte i vi da nađete neki modalitet.
Volja strpljenje i moć da zanemarite plač
Volja da uspavate bebu je jako bitna. Ponekad stičem utisak da su bebe telepate. Tačno znaju kada neko ima volje da ih uspava, a kada ne.
Ako osete da i niste baš raspoloženi, počeće još više da plaču i to je onda to, muka.
Takođe činjenica je da bebe i deca više vole i više su vezane za majke. Prosto one su prve osobe koje ugledaju, daju im hranu i jesu nežnije nema šta.
Nema šanse da uspete da uspavate bebu kada je mama u sobi, ona će hteti da ide kod nje. Mamu pošaljite negde i recite joj da se ne pojavljuje i ako čuje lelek do neba.
Taj lelek morate nekako da izgnorišete, činiće vam se da traje u nedogled , ali obratite pažnju na sat i videćete da traje samo desetak minuta, ali vama se zbog skoka adrenalina čini da je trajao satima i satima.
Beba će se posle nekog vremena smiriti i početi da traži zanimaciju okolo. Tu se setite prvih pasusa ovog teksta.
Fizička kondicija, igranje ( ples ), pevanje?
Mora se nadomestiti nedostatak mogućnosti dojenja i prednost mama u tom smislu, naravno ako beba pije na flašicu to je olakšavajuća okolnost.
Mi za razliku od žena možemo duže da nosakamo bebu, fizički smo u većini slučajeva jači.
Iskoristite to, šetkajte se levo desno ljuljuškajući bebu i pevajući joj ma kakav da vam je glas.
Bebe vole pevanje, ponekad pomaže i samo ponavljanja „ na na ni na „ u ritmu neke pesme.
Neke bebe vole da se ljuljuškaju manje, neke više. Naša se recimo najlepše uspava kada pustim neku irsku piratsku pesmu (da da možete da zamislite, samo mi ponekad fali grog) ili tribal muziku uz koju može da se đuska i verovali ili ne zaspi.
Samo da napomene jednu jako bitnu stvar, od kada uspavljujem bebu BMI indeks mi je savršen, što bi rekli stesao sam se i kondicija mi je odlična. Teretana mi uopšte ne treba.
Moć da prepoznate tok misli vaše bebe (telepatija)
Pokušajte da pratite znake kada se vašoj bebi spava, zevanje, padanje glave, traženje da se nosaka…
Gandalf na spid dajlu
Ponekad ništa ne pomaže, onda vam jedino ostaje da budete uporni, pozovete mamu u pomoć i javite šefu da nećete doći u prvu smenu.
Uspavljivanje je uspešno! Šta sad?
Nemojte odmah da je spuštate, sačekajte da učvrsti san. U međuvremenu uživajte u tišini i zadovoljstvu obavljenog posla, igrajte igrice, čitajte novine, gledajte neki film ili posetite svoj ili naš instagram profil.
Bebu spustite tek posle minimum 15 minuta držanja i to prvo tako što joj spustite zadnjicu u krevet, pa onda glavu da se ne bi uplašila i probudila.
Zašto je bitno da se i očevi uključe u uspavljivanje dece?
Nema ništa lepše nego kada vam dete zaspi u naručju. Prosto ta toplina i nežnost ne može ničime da se zameni.
Dete će da se navikava i na vas, vezivaće se i biće i vaša maza.
Žena će biti odmornija, srećnija i radosnija da se i vama malo posveti.
Vaš lični benefit, pored ženine pažnje, će biti u tome što ste fizički vežbali sve mišiće u telu, potrošili kalorije i sredili liniju.
Da li bebe mogu same da se uspavaju?
Naravno da mogu, otprilike jednom mesečno će i to čudo da se desi, ali ipak budite spremni na dugo i mukotrpno uspavljivanje, ali vredi, verujte mi.
E da i podelite ovaj tekst sa svim tatama, verujem da će im biti od koristi 🙂