proliv

• Dijareja je odbrambeni mehanizam organizma.

• Ukoliko traje dugo može da dovede do preteranog gubitka tečnosti, slabosti i malaksalosti.

• Da bi se zaustavila dijareja, obavezna je dijeta.


Dijareja (proliv)…

Jedna od najneprijatnijih stvari koja može da vam se desi dok recimo mirno šetate gradom, gledate izloge i uživate u sladoledu je da odjednom osetite grčenje u stomaku.

Oblije vas znoj i vi unezvereno pokušate da pronađete prvi slobodan toalet.

Naravno u pitanju je proliv.

Skoro svako se našao u ovoj krajnje neprijatnoj situaciji, s tim što je neko imao više a neko manje sreće…

Šta je to dijareja (proliv)?

Dijareja (proliv) predstavlja simptom upale creva.

Karakterišu je česte tečne stolice koje mogu ali i ne moraju da budu praćene bolovima u stomaku, grčevima, visokom temperaturom i povraćanjem.

Šta je bitno da znate u vezi dijareje (proliva)?

Proliv u stvari predstavlja neku vrstu odbrambene reakcije kojom organizam pokušava iz sebe da izbaci štetne materije.

S tim što taj mehanizam nije savršen i treba mu naša pomoć da bi bio efikasan.

Šta izaziva proliv?

Najčešći uzročnici proliva su:

1. Virusi (rota virus kod dece je jedan od najčešćih).

2. Na drugom mestu su bakterije i paraziti koji se preko zagadjene hrane i vode mogu uneti u organizam.

Najčešće bakterije koje uzrokuju proliv su Salmonella, Shigella, Campylobacter.

Tu je naravno i Clostridium difficile, koja obično pravi problem nakon upotrebe antibiotika.

3. Upotreba antibiotika takođe može da dovede do proliva jer se njihovom prekomernom upotrebom remeti normalna fiziološka flora creva, to jest remeti se balans izmedju dobrih bakterija koje nastanjuju creva, a to omogućava da se razmnože mikrooraganizmi zbog kojih se dobija dijareja.

4. Od parazita treba pomenuti Giardia lamblia, Cryptosporodium i E. hystolitica.

5. Intolerancija na laktozu, večtački zasladjivači takodje predstavljaju jedan od uzroka.

6. Naravno tu su i ozbiljnija oboljenja digestivnog trakta kao što su ulcerozni kolitis, Kronova bolest, celijakija, iritabilni kolon, takođe hirurške intervencije mogu biti razlog da se javi dijareja.

Koliko dugo traje dijareja (proliv)?

Dijareja obično traje oko tri dana, maksimalno do pet dana.

Sve što je duže od toga zahteva ispitivanje i obavezno javljanje lekaru.

Kako se leči dijareja (proliv)?

Kao što smo rekli najčešći uzročnici su virusi koji se najčešće unose putem zagađene hrane, vode ili putem prljavih ruku.

Kod lečenja tog tipa proliva treba ispoštovati odredjeni režim ishrane.

Šta to znači?

Kao i svaka upala i stomačna infekcija zahteva izvesnu disciplinu.

Treba jesti laganu hranu baziranu na pirinču na vodi, supicama iz kesice da bi se nadoknadila tečnost i elektroliti.

Te konzumiranje kuvane šagarepe i krompira ali u manjoj količini i češće da se stomak ne bi preopteretio.

Treba izbegavati mlečne proizvode u bilo kom obliku, čak i jogurt.

Šta je bitno kod lečenja dijareje?

Ono što je bitno je da se spreči dehidratacija koja se ispoljava slabošću, žedju, suvom kožom i sluznicama, retkim mokrenjem ili bez njega, tamno prebojenim urinom, dezorjentacijom.

Zato je bitno da se unosi dovoljno tečnosti, bilo u obliku slanih rastvora ili supica iz kesice, naravno i vodu je potrebno piti.

Bilo koju tečnost da unosite ne sme da bude ni preterano hladna, ni vruća da se ne bi izritirao želudac i treba da se pije u malim gutljajima i sa pauzom izmedju od 5-10 minuta.

Ako imate temperaturu, možete da popijete lekove koje inače pijete kad je imate.

Probiotici su lekovi koji koji olakšavaju simptome proliva i oni zapravo u sebi sadrže dobre bakterije koje nastanjuju creva i time se opet uspostavlja normalna flora.

Na našem tržištu ih imate dosta i u svakoj apoteci možete da dobijete informacije o njima.

Neki od njih se doziraju jednom dnevno, a neki više puta dnevno.

Ti koji se doziraju jednom dnevno uglavnom imaju veću koncetraciju dobrih bakterija u sebi i pogodniji su kao preventiva i kod blažih oblika dijareje gde stolice nisu toliko učestale.

Za one koji imaju više od pet prolivastih stolica, možda su pogodniji oni probiotici koji se doziraju više puta dnevno.

Jer sa svakom stolicom se izbaci i deo probiotika, prosto dobre bakterije nemaju vremena da nastane creva zbog tolikih stolica.

Lekovi koji se takođe koriste ako je dijareja praćena mučninom, povraćanjem i bolom u želucu su dobro poznati svima.

Inhibitori protonke pumpe (omeprazole, pantoprazole, esomeprazol) znaju da olakšaju malopre pomenute simptome.

Ali njih bi trebalo da koristite pod nadzorom lekara, nemojte ih uzimati na svoju ruku, pogotovo ako ih niste nikad koristili.

Za mučninu bi najbolje bilo da uzmete vitamin B6.

Metoklopramid koji ublažava simptome mučnine smete uzeti isključivo ako Vam savetuje doktor jer taj lek ima dosta neželjenih dejtava i interakcija sa drugim lekovima tako da nije poželjno da ga sami sebi ordinirate.

Ako je bakterijska infekcija u pitanju ili parazitarna, što se dokazuje davnjem stolice u mikrobiološku laboratoriju, lekar će vam propisati antibiotike ili antiparazitarne lekove.

Šta ne treba raditi?

Lekove kao sto su loperamid i slični njemu treba koristiti isključivo po preporuci lekara!

Oni ne otklanjaju uzrok proliva ako je u pitanju infektivne prirode, oni ga samo fizički zaustavljaju i time se zadržavaju štetne materije u crevima, a to uključuje i same prouzrokovače dijareje bilo da su virusi, bakterije, ili paraziti ili lekovi…

Na taj način infekcija se zadržava u stomaku, umesto da se izbaci iz njega i lečenje traje duže.

Ta vrsta lekova se uzima strogo po nalogu lekara i inače svaki proliv koji se češće javlja i duže traje zahteva detaljno ispitivanje od strane medicinskih stručnjaka.

Što se tiče antibiotika i antiparazitarnih lekova isto se koriste isključivo po preporuci lekara, a ne po sopstvenom nahodjenju.

Kada se treba javiti lekaru zbog proliva?

Ako je i posle tri dana stolica i dalje retka i učestala kao prvog dana, ako imate temperaturu preko 38,5, ako imate svežu krv u stolici ili crnu stolicu, ako imate znake dehidratacije koji nikako da se povuku bez obzira šta pokušavate, obavezno se javite lekaru čak i ako se nalazite na nekom lepom plavom moru i najradije biste želeli da ostatak dana provedete pod suncobranom a da vam sve tegobe nestanu odnesene laganim letnjim povetarcem ili laganim zvukom talasa koji nestaju na horizontu…

13 KOMENTARA

  1. Postovani,imam problem javlja mi se nadimanje u stomaku,osecaj tezine,sluz u stolici.Najvise me brine Taj nagon za praznjenje,medjutim Jave se gasovi I tada izlazi sluz a stolicu u tom trenutku nemam.Sluz je u vecoj kolicini I osecam neprijatni miris.Nekada je praceno grcevima a nekada ne.Javlja se to pretakanje u stomaku.Od deteta imam problem sa zatvorom.Slab mi je appetit.Dosta toga od hrane mi smeta.Pokusala Sam I sa vlaknima medjutim imam osecaj da mi je tada losije.Nadujem se,ne mogu da podrignem I javlja mi se aritmija.Sta bih mogla od rezultat da uradim,jer kada odem kod gastro uglavnom je to nolpaza I klometol ako imam mucnine.Ali ta terapija nema efekta.Unaored,hvala

    • Poštovana, pre svega bi trebalo da uradite test na helikobakter pilori iz stolice u mikrobiološkoj laboratoriji. Pored toga da date i stolicu na ispitivanje i to koprokulturu i stolicu na parazite, jajašca i gljivice ali i stolicu na svarljivost. Nakon toga ne bi bilo loše da uradite kolonskopiju i gastroskopiju , pretpostavljamo da ste ultrazvuk stomaka i posetu ginekologu već obavili . Što se laboratorije tiče, tu bi trebalo uraditi komplenu laboratoriju sa biohemijskim analizama uključujući i tumor marKERE cea i ca 19-9 . Pozdrav

  2. Majka mi je danas dobila bolove u želucu ,povraćala više puta,proliv i to običan i ne može da jede a obliva je hladan znoj i koža joj je hladna,inače je dijabetičar i imala je blagi moždani udar pre 2 god.šta da uradim da joj pomognem?

  3. Pozdrav, prije 2 dana na poslu mi se desilo to da sam dobio neprijatan osjecaj u zelucu (tacnije gornjem dijelu stomaka ispod rebara) da bi se taj neprijatan osjecaj pretvorio u toku noci u bol i neku vrstu malaksalosti i blagom temperaturom od 37,2 … Da bi me ujutru ta bol probudila i nakon ispijanja caja od hajducke trave bol je prosao(malakasalost i temperatura takodje) ali se medjutim pojavio osjecaj tezine u stomaku „krcenje“ crijeva i proliv koji je bukvalno kao voda… I to me ne tjera pretjerano da idem u WC mozda s ega 3 do 4 puta dnevno… Takodje nemam mucninu ali isto tako nemam ni apetit…

    Da napomenem da sam vec skoro 5 mjeseci na pronizonu tj do prije mjesec ipo sam bio na pronizonu od 40 mg usled oboljenja LINHEN PLANUS ORAL i trenutno sam na 5 mg zbog prestanka terapije, uz njega pijem Kontrolok 40mg, CAC1000 Celvin i D vitamin u vidu kapi…
    E sada me zanima da nije od terapije s’obzirom da je tolko dugo pijem a inace za svo ovo vrijeme nisam imoa problema do sada kada je postepeno prekidam?

  4. Postovani,
    Već nedelju dana imam problem s stolicom…Ne radi se o dijareji, jer nemam učestale stolice, ali cuje se krčkanje po crevima i svaki dan se creva skroz isprazne do vode..i na kraju stolica bude i sluzava. Uzimam nekoliko dana probiotik i Smectu i kad njih uzimam bude bolje, ali cim smanjim kolicinu Smekte, stanje se opet pogorsa…problem mi je sto sam jos par dana na sluzbenom putu vn zemlje ….
    Da li imate neki savet za mene….
    Unapred hvala….

    • Poštovana, bez nekog detaljnijeg pregleda teško je reći, trebalo bi barem da s euradi koprokultura, ali ukoliko se ne smiri trebalo bi da se javite i gastroenterologu na pregled ado tada da nastavite sa probiotikom ….

  5. Dobar dan. Vec peti dan imam dijareju.jednostavno mi nesto prokrci kroz creva i samo me protera u toalet. Nemam nikakve bolove niti ista, pila sam probiotik cajeve jela banane ali jednostavno nista. Sta treba da uradim?

    • Poštovana, na žalost tek sada dolazimo do Vašeg pitanja i možemo samo da se nadamo da Vam je bolje ili da ste se ponovo javili lekaru na pregled i dali stolicu u mikrobiološku laboratoriju na analizu tzv.koprokulturu.

  6. Poštovani imam vrlo česte dijareje. Mesecima . Traju po nekoliko dana pa bude pauza od otprilike nedelju dana….. nekad imam i mučnine nekada ne.
    Takođe sam dosta smršala za to vreme između pet i 10kg i nemam apetit .
    Da li mislite da bi trebalo uraditi kks i kolonoskopiju? Imam problem sa kicmom i preselila sam se a lekar tj karton ostao u Bg. Zato nikako da se nateram….. Moram da priznam da nisam neko ko posećuje lekare koliko treba. Hvala

POSTAVI KOMENTAR

Molimo Vas unesite svoj komentar!
Molimo Vas unesite svoje ime